top of page

ODVIKAVANJE OD PELENA

U procjeni spremnosti djeteta, nekoliko je važnih trenutaka na koje trebate obratiti pažnju:


- je li dijete zainteresirano za odlazak na wc, želi li nositi gaćice
- je li svjesno ima li suhu ili mokru pelenu (od najranije dobi stvoriti djetetu osjećaj za suhu i mokru pelenu tako da ga se redovito presvlači)

- sviđa li mu se ili ne biti u mokroj peleni ili negoduje

- ima li dulje periode kada je suho ( barem 2 sata )
- javlja li dijete kada obavlja malu ili veliku nuždu – riječima ili mimikom (pravi grimase, smiri se, . . . )
- koristi li u svakodnevnom govoru riječi koje opisuju obavljanje nužde

- ima li dijete redovitu i meku stolicu,po mogućnosti u isto vrijeme

- može li dijete samostalno spustiti i podignuti hlačice
( piškiti, kakati i sl. )

Treba biti odlučan, ali ne treba raditi veliku stvar od i oko toga. Ako se dijetetu dogode nezgode nemojte se obeshrabriti i opet mu vraćati pelene jer ćete ga time dodatno zbuniti. Cilj je da se dijete osjeća ugodno. Prepoznajte strahove kod svoje djece, npr. strah da ne padne u školjku, strah od kahlice(pogotovo ako ima razne zvučne i svjetlosne efekte), strah od „kakača“ i slično.

 

Nemojte imati velika očekivanja, pohvalite dijete ako je uspješno obavilo nuždu u kahlicu, ali nikako ih nemojte kažnjavati ukoliko to obave u gaćice

Dobro je da dijete nakon obavljanja nužde stekne naviku pranja ruku.

Ne preporučuje se odvikavanje od pelena ako se trenutno nalazite u tijeku nekog drugog velikog životnog događaja, kao što je preseljenje ili dolazak drugog djeteta i slično. Ako se kreće u proces skidanja pelena, treba najaviti i djetetovim odgojiteljicama kako bi djelovali skladno i doma i u vrtiću tj.kako bi se nadopunjavali.

Za odvikavanje od pelena moraju biti spremni i roditelji i dijete. Ako jedno od njih nije spremno odvikavanje neće uspjeti ili će trajati duže od očekivanog. Zato treba puno strpljenja, odlučnosti i volje.

bottom of page